تاچیمتر چیست؟

خلاصه

تاچیمتر(Tachometer) یا سرعت سنج چیست؟ در این مطلب آموزش استفاده از تاچیمتر و نحوه استفاده از آن در این مقاله به طور کامل شرح داده می‌شود.

۱۴۰۱ يکشنبه ۱۵ خرداد
181بازدید
تاچیمتر چیست؟

تاچیمتر قابلیتی است که در ساعت‌های کرنوگراف، به‌ویژه ساعت‌هایی که توسط برندهای سطح بالا مانند رولکس و امگا تولید می‌شوند، یافت می‌شود. به زبان ساده تاچیمتر، سرعت سنج فاصله و سرعت را اندازه گیری می‌کند. اگر می‌خواهید با جزئیات بیشتری در مورد سرعت سنج بیاموزید، این بلاگ راهنما تمام آنچه را که باید در مورد تاچیمتر بدانید را به شما آموزش می‌دهد.

تاچیمتر چیست؟

تاکی‌متر که به اشتباه تاچیمتر نوشته و خوانده می‌شوند نوعی پیچ‌سنج ساعت است که برای اندازه‌گیری سرعتی که کاربر ساعت، با آن در یک بازه زمانی معین حرکت می‌کند، استفاده می‌شود. تاکی‌مترها معمولاً روی کرنوگراف‌ها، ساعت‌های تخصصی که علاوه بر نمایشگر سنتی ساعت، عملکردهای کرونومتر متعددی دارند، نشان داده می‌شوند. همانطور که اشاره کردیم تاچیمتر همیشه در ساعت‌های کرنوگراف یافت می‌شود. آنها می‌توانند یا به قاب ثابت وصل شوند یا می‌توانند بخشی از قاب چرخان باشند. مقیاس تاچیمتر به مدل ساعت خاص بستگی دارد، اما بیشتر تاچیمترها از علامت ثانیه ۷ شروع می‌شوند. عملکرد اصلی این ساعت‌های تاچیمتر، تبدیل زمان سپری شده به سرعت متوسط است که آن را برای ورزشکاران مفید می‌کند.


به زبان ساده‌تر تاکی‌متر معمولاً بخشی از قاب کرنوگراف است. تاچیمتر در قاب یک جزء اضافه شده است که به دور صفحه ساعت شما می‌چرخد. از قاب‌ها برای اندازه‌گیری‌های مختلف استفاده می‌شود و ساعت‌های مختلف اغلب ویژگی‌های متفاوتی را روی قاب‌های خود دارند.
بسیاری از قاب‌های ساعت برای چرخش برای انجام اندازه‌گیری‌ها و تنظیمات خاص طراحی شده‌اند. به عنوان مثال، بسیاری از ساعت‌های هوانوردی دارای یک نمایشگر دو زمانه هستند که با چرخاندن قاب ساعت قابل تنظیم است. با این حال همانطور که پیش‌تر گفتیم تاکی‌مترها در ساعت‌هایی با قاب‌های ثابت و غیر چرخشی دیده می‌شوند.

 

 

تاچیمتر

 

چگونه از تاچیمتر استفاده کنیم؟


تاکی‌مترها می‌توانند برای اندازه‌گیری سرعتی که دارنده ساعت با آن در یک بازه زمانی خاص حرکت می‌کند، استفاده شود. بیشتر تاکی‌مترها می‌توانند در بازه زمانی بین هفت تا 60 ثانیه اندازه‌گیری کنند. ساعت‌های کرنوگراف دارای عقربه‌ای هستند که می‌توان آن را شروع یا متوقف کرد تا اندازه‌گیری‌های خاصی انجام شود. برای استفاده از پیچیدگی سرعت سنج در کرنوگراف خود، این عقربه را با یک نقطه مشخص در مقیاس سرعت سنج خود قرار می‌دهید. سپس می‌توانید با استفاده از یک فرمول ساده برای تعیین سرعت خود در یک دوره زمانی خاص، محاسبات سریع انجام دهید. اکنون که می‌دانید چگونه از تاکی‌متر برای محاسبه سرعت استفاده کنید، همچنین مهم است که بدانید چگونه فاصله را اندازه‌گیری کنید. اولین مراحل برای اندازه گیری مسافت مانند مراحل محاسبه سرعت است.


شما به سادگی نشانگرهای خود را انتخاب کنید، کرونوگراف را بعد از نشانگر اول تنظیم کنید (معمولاً ساعت‌هایی مجهزبه تاچیمتردار دارای دو دکمه‌ی فشاری (Pusher) و یک پیچ تنظیم روی بدنه‌ی خود هستند که برای استفاده و تنظیم استفاده‌ی شود) و بعد از نشانگر دوم آن را متوقف کنید. با این حال، این بار باید اطمینان حاصل کنید که اندازه گیری به درستی برای تناسب با سرعت سنج اندازه گیری شده است. به عنوان مثال، اگر 120 ثانیه می‌دوید، باید آن را بر دو تقسیم کنید تا به 60 ثانیه برسد. سپس، بررسی می کنید که چه سرعتی با 60 ثانیه مطابقت دارد و آن را بر دو تقسیم می‌کنید تا سرعت متوسط خود را پیدا کنید. شما باید سرعت سنج خود را بسته به نوع فاصله‌ای که با آن سر و کار دارید انتخاب کنید، زیرا این کار مقیاس را آسان تر می‌کند. به عنوان مثال، یک نوع حلزون را برای مسافت‌های کوتاه و یک دور بر روی یک قاب متحرک برای مسافت‌های طولانی تر خریداری کنید.

 

تفاوت بین کرنوگراف و تاچیمتر


یکی از موارد رایج سردرگمی، در نظر گرفتن کرنوگراف قابل تعویض با سرعت سنج است. این دو عملکرد در واقع متفاوت هستند. مشابه اینکه همه مربع‌ها مستطیل هستند اما همه مستطیل‌ها مربع نیستند، همه ساعت‌های دارای تاچیمتر عملکرد کرنوگراف دارند، اما همه کرنوگراف‌ها دارای تاچیمتر نیستند. کرنوگراف به زبان ساده یک کرونومتر است. در همین حال، سرعت سنج سرعت را اندازه گیری می‌کند.


چه نوع ساعت‌هایی تاچیمتر دارند؟

نوع اصلی ساعت که دارای تاچیمتر است، ساعت مسابقه‌ای است. این ساعت مسابقه‌ای که به دلیل طراحی شیک و جایگاهش در تاریخ غنی رانندگی رقابتی، نمادین است، ساعتی عالی برای بیش از علاقه مندان به اتومبیل است. هرکسی می‌تواند از کرونومتر و سرعت سنج موجود در ساعت مسابقه برای ردیابی سرعت و زمان به خوبی استفاده کند و این ساعت‌ها منحصر به فرد شیک هستند. ساعت‌های مسابقه ای با چند ویژگی کلیدی مشخص می‌شوند. صفحه با کنتراست بالا یکی از ویژگی‌های بارز طراحی ساعت مسابقه است که برای رانندگانی که با سرعت بالا حرکت می‌کنند، ضروری است. هنگام حرکت بسیار سریع، خوانش صفحه‌های ساعت استاندارد ممکن است دشوار باشد، و طراحی ساعت مسابقه، رانندگان رقابتی را در ذهن دارد و به آنها صفحه نمایش بسیار خوانایی می‌دهد.

 

<< برای مشاهده محصولات بیشتر به سایت دواچ گاردن مراجعه کنید>>

 

بلاگ مرتبط فروشگاه اینترنتی ساعت دواچ گاردن:

بهترین ساعت مچی‌ های مناسب ورزش و شنا

ساعت های اتوماتیک چگونه کار می کنند

تاچیمتر چیست؟